Прочетен: 29402 Коментари: 15 Гласове:
Последна промяна: 21.07.2012 00:09
Воден коноп. (дъбравник) (Eupatorium cannabinum)
Семейство Сложноцветни (Asteraceae)
Силен имуностимулатор- увеличава фагоцитозата до четири пъти повече от ехинацеята, има подобно на антибиотик действие .Това е моя снимка,правена на 05.07.2012 в околност на с.Голица,Варненско.Вижда се ,че още не е разцъфнал добре.
Макар,че Борис Китанов казва,че се среща на много места,при нас открих само едно находище.
Един от многото видове дъбравник,които се срещат по света.В България обаче се съобщава само за този вид и то с много оскъдна информация в книгата на Борис Китанов"Разпознаване и събиране на билки"
А това е снимка от нета -Източник: http://indigota.com/index.php?topic=3494.0#ixzz2193srCHu
Воден коноп (Eupatorium)
Дъбровник — Eupatorium cannabinum L.
Описание:
Многогодишно тревисто растение, цялото окосмено, с изправено просто или разклонено стъбло, високо до 1,5 м. Листата срещуположни, с къса дръжка, дланевидно разделени на 3–5 ланцетни назъбени листчета. Цветните кошнички дребни, 2–5 мм в диаметър, събрани във връхни щитовидни метлици. Обвивните листчета длъгнести, керемидообразно наредени, тъпи. Цветното легло голо. Всички цветове розови до виолетови, тръбести, двуполови, с тръбесто стеснено към основата си венче. Плодовете дълги около 3 мм, с хвърчилка от една редица четинки .
По влажни места и край потоци в цялата страна докъм 1000 м н.в. Цъфти юни — октомври.
В медицината се използува цялото растение с корена (дрога Herba Eu-patorii)
Тук си прави компания с блатията(върболист)
Eupatorium cannabium
- детоксикатор
- антивирусно
- диуретик
- лаксатив (корен)
- имунен стимулант
- антипирептик
- предпазва от скорбут
- тоник
- стимулира жлъчния поток
- отхрачващо
- предизвиква потене за облекчаване на треска
- антиревматично
Eupatorium cannabium
- летливо масло (с алфа-терпинен, р-цимен, тимол и азулен) (р-цименът е антивирусен)
- сескитерпенови лактони (особено eupatoriopicrin, който има противоракови свойства и потиска клетъчния растеж)
- флавоноиди
- пиролизидни алкалоиди
- полизахариди (стимулира имунната система)
За нея и опитът ми да накарам съседите ми да я ползват за лек( не само козите да си я похапват)ще напиша в друг постинг.
Всички видове дъбравник
- танини
- горчиви вещества
- флавоноиди
Лечебни части: надземни части и корен
Дъбравникът е доказано, че увеличава фагоцитозата до четири пъти повече от ехинацеята.
Сескитерпеновите лактони и полизахариди са значително по-имуностимулиращи.
Много от видовете Eupatorium са активни срещу Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosaЛабораторните изследвания показват, че активните компоненти в билката могат да имат анти-инфекциозни и борещи се с рака свойства.
Изследователите са установили, че много от членовете на рода Eupatorium съдържат опасни химични вещества- пиролизидни алкалоиди (PAS), които могат да причинят увреждане на черния дроб и да предизвикат рак на черния дроб. Немските здравни органи препоръчват приема на PAS да се ограничи до по-малко от 1 мкг дневно, но тъй като няма никакъв начин, по който да се определи колко е количеството в една доза, това предупреждение е трудно за спазване от билкарите. Въпреки това, не са известни случаи на увреждане на черния дроб, причинено от билката, въпреки че някои са получили обрив при обработката на растението.
Използвани средства
Малки дози от тинктура или настойка предизвикват изпотяване и облекчават подагра и ревматизъм.
Запарка от надземните части се използва за артритни болки, а по-силна настойка се използва като очистително при чернодробен застой и някои форми на запек.
Горещите отвари се вземат вътрешно и облекчават симптомите на настинка, а също и за изхвърляне на глисти.
Тинктурата от надземни части се използва за лечение на настинки и грип с температура, като за намаляване на храчките се смесва с цветове на бъз и коча билка.
Отвара от корените се използва за лечение на менструални болки или се пие по време на раждане. Тя също има изчистващ ефект при уринарни инфекции.
Тинктура от корените се използва за такива разстройства на пикочните пътища като цистит, камъни или секретиране, причинени от инфекция. Може да се използва в комбинация с бялата мъртва коприва (Lamium album) за простатни проблеми.
Традиционна употреба
Надземните части отдавна се използват като лечебно средство при гниещи рани.
Билката традиционно се използва при треска денга, малария, пневмония, простуда и грип. Нейната сила, както изглежда, е за облекчаване на болката, като имунен стимулант, тоник за лигавиците и антипирептик (намаляващ температурата). Въпреки че човек може да започне да се поти след чаша чай с билката, не е ясно дали това е признак, че отварата работи или просто е реакция на горчивия вкус. Типичната дозировка е чаша горещ чай на всеки 30-60 минути, докато започне изпотяване или до три чаши, така е била използвана. Високите дози могат да предизвикат повръщане и тежка диария. Дори препоръчителните дози не трябва да се приемат повече от две седмици, особено, ако състоянието не се подобри. Има и известна опасност дългогодишната употреба да причини увреждане на черния дроб.
Билката е средство за изпотяване, ако се прилага в гореща течност (тинктура) или чай. Сухата билка е много горчива, когато се използва в чай, но можете да добавите мед.
За лечение на грип, билкарите обикновено я съчетават с други билки като бял равнец, цветове на бъз, лют червен пипер или джинджифил.
Тя може да се комбинира с Асклепиас (плеврит корен) и оман за лечение на бронхиални състояния.Моят опит: Използвала съм само стръкове от билката като запарка при настинка за изпотяване.Вкусът на чая не е лош,особено ако се подслажда с мед.
Понеже билката е ценна като лек на черния дроб,а в народната медицина се използва при настинки, висока температура и грип, не трябва да се прекалява и да се взема в големи дози.При предозиране предизвиква повръщане.За това в 1 ч. ч. се слага 1 ч. л. от оситнена дрога-стръкове.Прави се запарка като за чай. За деня са достатъчни 2 ч. чаши.Това е рецепта дадена от маг. фарм. Латинка Янева и е публикувана във в-к "Лечител", бр. 6 от 2003 г.
Моят коментар:
http://kasnaprolet9999.blog.bg/lichni-dnevnici/2011/07/08/moiata-praktika-s-ultrazvukov-kuchegon-dogchaser.779598
А това е втория постинг, в който пак попитах и един блогер, който е голям специалист по растенията ми отговори,че това е див коноп погледни коментар №17
http://kasnaprolet9999.blog.bg/turizam/2011/11/18/pytiat-ot-s-bailovo-do-s-makocevo-v-snimki.852884
http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/10/14/dve-ot-nai-otrovnite-rasteniia-na-zemiata.415625
Хубава вечер!
21.07.2012 21:09
Ох,нали и не само около прословутото МАКОЦЕВО растат билки?!
Даже и полезна информация поднесена от зъл човек не ми върши работа.
Интуицията не ме лъже от теб струи доброта!
22.07.2012 01:41
Надявам се да откриеш в блог.бг много приятели, както Невена - kasnaprolet9999, Таня - stela50, Павел - sparotok, ...
Бог да благослови дните ти, с ОБИЧ и ЗДРАВЕ, ВЯРА и НАДЕЖДА!
Алекс от Русе, проповедникът на Любовта.
23.07.2012 13:49
Цяло богатство е човек да познава качествата на билките.
Поздрави!
В тази връзка се сещам как на една поляна около г.Стрелча си набрах една силно ухаеща на мерудия билка.Питах наляво и на дясно знаят ли какво е това...и нищо!Изсуших я, но не посмях да я ползвам.Жалко,че не й направих снимки тогава.Друг път пък съвсем случайно разбрах,че това дето расте в двора ,където всеки ден сме седяли до него, било пой или див сминдух! Аз от тогава всяка година си го бера и го ползвам във всичките си гозби.Аромата на храната е ,просто от него да се нахраниш,както се казва.Та така ,тази тема е наистина безкрайна...
2. planinitenabulgaria
3. mt46
4. kvg55
5. wonder
6. zahariada
7. varg1
8. avangardi
9. apollon
10. bven
11. leonleonovpom2
12. iw69
13. rosiela
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. dobrota
6. mt46
7. ambroziia
8. vidima
9. donkatoneva
10. milena6
2. lamb
3. sarang
4. kalpak
5. wrappedinflames
6. hadjito
7. mimogarcia
8. bateico
9. dokito
10. sekirata